Představujeme stan Tragopan V6
Maskovací stan Tragopan V6 je hlavním produktem společnosti Tragopan. Svědčí o tom i množství doplňků, které tento stan rozšiřují a pomáhají tak zvyšovat komfort fotografů a filmařů divokých zvířat. Výrobce uvádí, že stan má speciální úpravu, která pomáhá snižovat vnitřní teplotu během teplých dnů. Při našem testování jsem se zaměřili i na tento aspekt.
Stan je standardně balený do hranaté kartonové krabice, která jej chrání během doručování k zákazníkovi. Po vybalení z krabice se stan nachází v pěkném transportním batohu. V něm najdeme základní rozšiřující vybavení stanu a obrázkový návod na složení a rozložení stanu. Představu o tom, jak se stan postaví a složí si můžete udělat na našem videu.
Postavení a složení stanu
Stan má poněkud nezvyklou konstrukci, která je tvořená soustavou skládacích tyček a zámku, jenž tyčky napíná a fixuje. Stan je potažený speciální maskovací plachtou se stříbrným vnitřkem. Na první pohled vypadá vnitřek stanu nezvykle, ale při uzavření stanu je vnitřek tmavě šedý a stíny se tak ztrácí.
Za zmínku stojí i způsob, jakým se vypíná a fixuje konstrukce stanu. Ve vrcholové části stanu se nachází speciální zámek. Při několika prvních použití klade tento způsob vypínání značný odpor. Proto je lepší zámek pomocí jedné ruky tlačit nahoru. Druhou rukou se pak táhne vzhůru za provázky. Po čase se mechanismus ochodí a postačí tažení za provázky. Po vypružení tyček je vhodné zámek otočením uzamknout (podle obrázkové předlohy na mechanismu zámku).
Při skládání stanu se nejprve odemkne zámek na vrcholu konstrukce a zatlačí dolů. Pokud cítíte větší odpor, zkontrolujte, zda není někde něco vzpříčené nebo přetočené. Jinak by mohlo dojít k poškození konstrukce. Ve spodní třetině tyček se pak nachází další zámky – tyčky je nejprve potřeba trochu povytáhnout od sebe. Tím se kloub uvolní a stan se snadno složí. Tyčky při skládání kontrolujte, může dojít k jejich překřížení a zlomení.
Materiál a maskovací barva
Maskovací potisk stanů Tragopan budí velkou debatu, zda je vhodný do našeho prostředí. Převládají na něm zelené a hnědé motivy kapradin, dubového listí nebo borůvčí na podkladu tmavších kmenů a skal. Tvůrce maskování byl vtipálek, protože při bližším ohledání maskování je možné najít lišku, střízlíka nebo hříbky. Stan je vhodný do jarní nebo letní krajiny (nespálené sluncem), do vlhkých lokalit s porostem kapradin, do mlází nebo mladých stromků. Hodí se i k porostům obilnin, vzrostlé řepky a do porostů kolem rybníků. Při testování stanu jsme jej používali v suchém rákosí. Ptáci i nutrie na stan v podstatě vůbec nereagovali a věnovali se vlastní činnosti.
Vybavení stanu
Kromě stanu a transportního batohu je součástí dodávky i sada výměnných sítěk do okének (4 kusy), ochranný rukáv do deště a síťovaný rukáv. Toto vybavení se pomocí patentků zapíná do okének. Pro ukotvení stanu ve větrném počasí je součástí dodávky taštička s kolíky a větrovacími provázky.
Vstup do stanu je řešený přes jednu odepínací stranu stanu. Zip je umělohmotný, jednostranný a působí velice masivně. Při zavírání stanu je nutné odepnutou plachtu přidržet, protože je relativně těžká a při zapínání se sama nezvedá. Je potřeba jí trochu pomoct. Zip je krytý klopou a při pohledu zvenku není vidět.
Všechny čtyři stěny stanu mají stejné vybavení pro fotografování, filmování nebo pozorování divokých zvířat. Jedná se o průzory pro fotografování nízko od země a fotografická okénka. Prostředkem průzorů vede zip se třemi jezdci, takže se dá fotografický otvor u země upravit přesně podle průměru objektivu. Rozměry těchto okének jsou 27 x 60 cm a umožňují fotografování přímo od země. Zhruba 75 cm nad zemí začíná spodní hrana hlavního fotografického okénka. Okénka jsou čtyři (v každé stěně jedno) a jsou krytá plachtou s otvorem pro objektiv. Kolem každého okénka je 8 úchytek pro uchycení dodatečného vybavení. Fotografování těmito otvory je poněkud komplikované, protože není úplně dobře vidět ven. Při používání okénka je lepší nainstalovat rukávy nebo síťky z doplňkové výbavy a otvory pro objektivy používat pro koukání ven. Krycí plachta se pomocí šňůrek uvnitř stanu vytáhne nahoru a pomocí zdrhovadla se zafixuje.
Odvětrání stanu
Stan má několik stupňů odvětrání a snižování teploty. První je odklápěcí vršek stanu a dvě ventilační okénka ve vrchní části stanu. Výrobce ale uvádí jako hlavní výhodu stanu při snižování vnitřní teploty speciální plachtu. Ta je uvnitř stříbrná a tato úprava pomáhá odrážet tepelné záření. Zkoušeli jsme stan na přímém slunci při cca 20°C – stěna, na kterou dopadaly sluneční paprsky, měla na dotek krapet vyšší teplotu. Stěna ve stínu byla na dotek chladná. Zdá se nám tedy, že teplota uvnitř stanu bude určitě nižší, než v podobných stanech, které mají černý vnitřní potah.
Praktické použití stanu
Kromě vnitřní teploty nás zajímala i reakce divokých zvířat na stan. Používali jsme jej několik dní na břehu rybníka. Stan stál ve stěně suchého rákosí. Na břehu jsme jej postavili vždy během dopoledne a okolo 14 hodiny jsme se do něj zavřeli a čekali na fotografickou příležitost. Ptáci žijící v okolí rybníka (kachny, lysky, čejky, husy nebo volavky) na stan v podstatě nereagovali. Stejně se chovaly i divoké nutrie. Teplota uvnitř stanu nebyla zásadně vyšší a museli jsme zůstat v oblečení, ve kterém jsme do tanu vstoupili. Večer jsme se museli dokonce obléknout bundu. Jediný zádrhel je paradoxně fotografování nízko od země. Před fotografováním je nezbytné zkontrolovat, zda ve výhledu nepřekáží stébla trávy nebo rákosí. Autofokus má tendenci na ně ostřit nebo dělají čmouhy na fotografii. Také je nutné natrénovat, jak se sklonit k objektivu, když máte uvnitř skládací židličku a fotobatoh.
Stan má omezené možnosti domaskování, ale je otázkou, zda to je nutné. Náš názor je, že to nutné není. Pokud byste přesto potřebovali stan domaskovat, je možné použít maskovací sítě nebo např. nasekat suché rákosí a to o stan opřít.
Výhody stanu:
- kvalitní potahový materiál, který pomáhá snižovat vnitřní teplotu (v porovnání se stany s černým vnitřkem)
- odvětrávání
- soustava okének, která poskytují 360°rozhled kolem stanu
- možnost fotografování nízko od země
- možnost výměnných rukávů v hlavním fotografickém okně
- stan je lehký a proto se snadno přenáší
Nevýhody:
- při fotografování nízko od země není ve stanu příliš prostoru pro prostorově výraznější fotografy
- chvíli trvá, než se ochodí mechanismus zámku, je potřeba trénink pro jeho ovládání
- batoh se stanem se nedá připnout na fotobatoh a musí se přenášet v ruce. Na druhou stranu se do něho vejde stativ, maskovací síť nebo lahev s vodou a svačina.
Náš názor: Stan Tragopan V6 je oprávněně vlajkovou lodí společnosti Tragopan. Velice příjemně nás překvapila reakce divokých zvířat na stan (žádná nebyla). Líbí se nám i soustava výměnných rukávů do stanu. Zatím velice dobře kvitujeme tepelnou izolaci stanu. Jsme zvědaví, jaká bude životnost stanu, zejména zda se nám náhodou nepovede zlomit nějakou tyčku při neopatrné manipulaci se stanem. Pozitiva převažují a stan jsme zařadili i do naší fotografické výbavy.
Nástupcem stanu Tragopan V6 je stan s podzimním maskováním.